Informace

Informaceostatní informace nebo upozornění

Odešel Jarda Kratěna

Odešel Jarda Kratěna, účastník mnoha maratonů a běhů v Úpici a v Havlovicích.

Článek do novin

V sobotu 29.6.2024 se běžci TJ Maratonstav Úpice zúčastnili Mistrovství ČR v běhu do vrchu veteránů. Ve velmi těžkém závodě v Heřmanicíchpři
běhu na Klepáč absolvovali trať 6 km s převýšením 650m.

Ve svých kategoriích zvítězili Jiří Javůrek (M75), Blanka Paulů (Ž70), Šárka Pechková (Ž65). Dále Stanislav Šrůtek (M65 - 3.místo), Oldřich Šmída (M75 - 3.místo), Eva Jirásková (Ž60 - 3. místo), František Pechek (M70 - 5.místo), Eva Friebelová (Ž60 - 5. místo), Roman Vašíček (M50 - 7.místo).

Všem závodníkům děkujeme za reprezentaci oddílu!

Karel Šklíba

Skončila Zimní běžecká liga

Posledním závodem – Běh Kvíčalou skončila letošní ZBL. Přestože má ve svém názvu slovo „zimní“, téměř všechny závody se odehrávaly spíše za jarního počasí.

Organizátoři TJ Maratonstav Úpice přešli od středečních termínů k sobotním, což se osvědčilo. Závody měly příjemnou atmosféru a zároveň nebyla ohrožena bezpečnost závodníků. Dětí přijelo více než v minulých letech. Závodů se zúčastnilo celkem 553 mužů a 231 žen. V hlavních kategoriích zvítězili Jan Šolc a Lucie Ludvíková z BK Náchod.

V neděli 3. března se rozběhne VC Východních čech v Úpici, kde se koná tradiční Úpická desítka.

Letošní 17. ročník bude odstartován ve 13 hodin od Městského sálu v Úpici. Předcházet mu budou závody dětských kategorií na Úpických okruzích. Trať Úpické desítky je rovinatá, závodníci si na ní testují formu před nastávající sezónou. Bude tomu tak i letos a padne přitom traťový rekord? 

Po skončení závodu proběhne vyhlášení ZBL 2023-2024 i Úpické desítky v Městském sále v Úpici.

Výsledky ZBL naleznete na www.maratonstav.cz

Karel Šklíba

SILVESTROVSKÝ BĚH JIŽ POPADESÁTÉ

Necelé dva měsíce po padesátém ročníku Běhu Dlouhými Záhony se atleti – běžci sejdou znovu na startu 50. ročníku Silvestrovského běhu Havlovicemi.

Oblíbený závod zařazený do ZBL začne ve sportovním areálu v Havlovicích v 10:00 hod závodem předškoláků. Start hlavního závodu na 6.600 m bude odstartován v 11:00 hod.

Přijďte se i vy proběhnout na závodě „BUĎ FIT“ na jedno kolo 2.200 m. Na všechny v cíli čeká překvapení. Přípitek bude s tradiční medovinou.

Něco z historie:

V prvním ročníku ještě bez žen zvítězil Karel Šklíba, který je současně po padesáté ředitelem závodu. Spolu s nim 50 ročníků absolvovali: Vlasta Jiránková a Jiří Lanta. Rozhodčí Mirko Jiránek bude rozhodovat o pořadí po třicátéšesté. Stanislav Šrůtek s Martinem Vašíčkem se postaví na start po dvacátépáté. Oldřich Šmída a Jiří Javůrek budou na startu po dvacáté. Eva Friebelová jako zapisovatelka i závodnice bude startovat po třicáté.

Nejvíce vítězství mají domácí Petr Pechek, který zvítězil 9x a Renata Hájková zvítězila 5x.

Navýší počet vítězství i letos????

Na startu se objeví plno vítězů předešlých ročníků včetně Táni Metelkové, Jardy Mazače a Pavla Jelena.

Pořadatelé

Pozvánka - 50 let s Dlouhými záhony

Bylo jich pět - nadšenců do běhání. Hlavně toho vytrvalostního.
Vyznavačů maratonů, horských běhů a přespoláků. Karel
Šklíba, Josef Cabadaj, Jiří Lanta, Josef Krejsa a Jaroslav
Šourek. Psal se rok 1974 ......... čti dál

Přijďte zavzpomínat v sobotu 11. listopadu ve 14hod do Městského sálu v Úpici.

Vysokomýtský vydařený STRIKE!

Takhle nějak by se dalo jednou větou charakterizovat absolvované vysokomýtské soustředění, kterého se od 21.8. do 25.8. zúčastnilo 13 dětí (ve věku od 10 do 17 let) a 2 trenéři. Pro někoho, kdo nepatří alespoň k občasným hráčům bowlingu, nebo mezi mladší generaci, která už docela dobře ovládá angličtinu, tak slovo „STRIKE“ znamená mj. taky „mít trefu“ nebo „štěstí“ a tohle slovo mi utkvělo v paměti, co ho slastně vykřikl v posledním kole bowlingového turnaje Šíma Kuťák skákající radostí asi „metr“ vysoko. Na jeden hod totiž shodil všech 10 kuželek. Po včerejším návratu ze soustředění domů jsem měl pocit, že to vlastně celé dopadlo docela dobře a celý týden byl minimálně z mého pohledu jeden velký vydařený STRIKE! 😊

Společně s Frantou Pechkem jsme chtěli, aby soustředění přineslo jednak nárůst výkonnosti ale také, aby se dětem líbilo. Aby to nebylo jen o naběhaných kilometrech a vypocených litrech potu v tom velmi úmorném vedru, které panovalo od pondělí do pátku. Proto jsme se snažili připravit ten správný mix tréninků a zážitkového programu. V pondělí ještě před obědem jsme absolvovali první trailový běh. Proběhli jsme Jungmannovy sady, běželi kolem historických hradeb až na stadion a dál přes tzv. „Chodníček“ směrem k rybníku Chobot podél řeky Loučná. Všichni s úspěchem zvládli vkuse 5.6 km včetně těch nejmenších. Navečer jsme pak poprvé vyzkoušeli tartanový ovál a první porce kilometrů na dráze. V úterý dopoledne jsme zase odtrénovali na 400 m tartanovém oválu, abychom si po obědě dopřáli za odměnu návštěvu Tyršovy plovárny s nespočtem jízd na tobogánu a původní betonové skluzavce. Středeční dopolední blok byl opět ve znamení oválu. Na zpáteční cestě z tréninku jsme stihli vyběhnout na Pražskou bránu a rozhlídnout se po okolí. V podvečer jsme pak vyrazili na společný trailový výklus ke splavu u bývalého mlýna Jangelec, kde kluci dopřáli svým namoženým lýtkům chladivou vodu v Loučné. Další den jsme hned po snídani vyrazili autobusem do Nových Hradů a dále pokračovali už po svých směrem do Toulovcových Maštalí, kde jsme si mohli užít trochu aktivního odpočinku ve stínu pískovcových skal a taky špetku dobrodružství výstupem do Dudychovy jeskyně. Ještě před odjezdem zpět do Mýta jsme se vykoupali na lesní plovárně v Boru u Skutče. V pátek ráno jsme se naposledy vrátili na místní atletický stadion a poladili formu na sobotní resp. nedělní závody. Ještě před definitivním odjezdem domů jsme se znovu prošli na vysokomýtskou plovárnu a dali několikrát obligátní tobogán se skluzavkou.

K tomu všemu výše uvedenému nám místní kuchařky výborně vařily a dopřávaly nám každý večer druhé lehčí večeře, které jsme si mohli vychutnat u společného sledování televize, kde běželo atletické mistrovství světa v Budapešti. Ve chvílích volna jsme prokládali jídelníček rozumným množstvím nanuků, buchet a limonád. Více aktivit a zážitků se nám do 5 dnů soustředění už fakt nevešlo.

OK

Janské Lázně opět ve znamení sportu

V sobotu 12.8.2023 se za krásného slunečného počasí uskutečnil v Janských Lázních tradiční běžecký závod v běhu do vrchu se startem na lázeňské kolonádě a cílem na Černé hoře. Celou akci vč. doprovodného programu zajišťovala jako každoročně Tělovýchovná jednota Maratonstav Úpice (TJM Úpice) pod vedením pana Karla Šklíby, nestora českého běžeckého sportu a organizátora mnoha významných evropských ale i světových soutěží.

Letošní závod v Janských Lázních jako jeden ze závodů Krakonoš českého poháru v běhu do vrchu se konal již po osmatřicáté a na jeho trať se vydalo 127 běžců, aby museli překonat vzdálenost 8.600 m s náročným převýšením 650 m. Mezi účastníky nechyběli čeští reprezentanti, ať už ti současní nebo bývalí. Závodu se zúčastnili takoví borci jako Petr Pechek (TJM Úpice), Kamil Krunka (BK Náchod) nebo Petra Havlová (TJM Úpice). Absolutním vítězem v kategorii mužů se stal Mike Obhoff (OLFIN Car Ski team Trutnov) v čase 38:25,2, v kategorii žen pak Petra Havlová v čase 46:45,5.

V rámci doprovodného programu se všichni přihlížející mohli nejprve vydat na pochod po trase závodu a vyšlapat si „po svých“ na Černou horu. Následně si mohli sami rovněž zasportovat a vyzkoušet si běh kolonádou na 1.000 m v rámci hesla „BĚŽ JAK MŮŽEŠ“. Tento běh se uskutečnil pod záštitou pana Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a byl určen nejen pro všechny handicapované osoby, ale také pro kohokoliv dalšího z široké veřejnosti, kdo se chtěl protáhnout a zároveň podpořit tuto společensko-sportovní událost. Na všech 116 účastnících bylo znát, že jim nejde v prvé řadě o vítězství, nebo podaný sportovní výkon, ale zejména o to si „závod“ užít a podělit se s ostatními o radost z pohybu v překrásných kulisách lázní a Krkonoš.

Po celý den přihlížela této společensko-sportovní události také česká sportovní legenda paní Jarmila Kratochvílová, která přijala pozvání organizátorů a přijela podpořit tuto akci, aby nejprve odstartovala oba dva závody a následně také předala medaile a pogratulovala vítězům závodu v běhu do vrchu a všem účastníkům běhu kolonádou. Kromě toho také za celý den stihla rozdat mnoho autogramů a zapózovat všem fotografům společně se svými fanoušky, kterých má stále mnoho navzdory tomu, že od jejího stále platného světového rekordu na 800 m uplynulo už právě 40 let!

Ondra Souček mistrem Evropy v OCR!

Ve dnech 8. – 11.6. se v maďarském městě Tata uskutečnilo mistrovství Evropy v překážkovém sportu. Českou republiku a TJ Maratonstav Úpice reprezentoval Ondřej Souček (2006) jako člen české juniorské reprezentace. V jeho věkové kategorii 16 - 17 let museli závodníci úspěšně překonat 20 překážek na 3 km úseku. Závodu se zúčastnili borci z celé Evropy. Do Maďarska dorazili Ondrovi soupeři z Nizozemí, Belgie, Švédska, Portugalska, Litvy, Polska, Estonska, domácího Maďarska atd. Startovalo se ve skupinách po 10 závodnících, přičemž mezi každou skupinou byl interval 3 min, což mělo za následek, že nebylo možné sledovat průběžné pořadí jednotlivých závodníků. Ondra měl tedy jasný cíl – zdolat všechny překážky bez jediné chyby, protože bylo zřejmé, že na dobré umístění může pomýšlet pouze ten, komu se to podaří a vyhne se tak náročnému trestnému kolu s cca 60 kg závažím. To se nakonec Ondrovi podařilo a v čase 22:14 min si doběhl pro titul mistra Evropy, čímž se zároveň kvalifikoval na zářijové mistrovství světa v Belgii. Znovu tak ukázal, jak všestranným sportovcem je a jakých kvalit a špičkových výkonů lze dosahovat ve dvou sportech zároveň. Ondrovi gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci klubu, města Úpice a České republiky.

OK

Petra Havlová účastnicí mistrovství světa!

Ve dnech 6.-10.6. se v Innsbrucku - Stubai, v samotném srdci rakouských Alp, uskutečnilo Mistrovství světa v horských bězích. Českou republiku v kategorii juniorek reprezentovala jako jediná česká zástupkyně naše atletka TJ Maratonstav Úpice Petra Havlová (2006). Svoji první účast na takovéto prestižní sportovní akci si vybojovala díky suverénnímu předchozímu vítězství v kvalifikačním závodě v Janských Lázních, který se uskutečnil pod hlavičkou českého atletického svazu na konci dubna.

Petra dorazila do Innsbrucku s několikadenním předstihem, aby se společně s dalšími českými reprezentanty dostatečně aklimatizovala na místní prostředí a tratě, které byly velmi náročné. Ke svému sobotnímu závodu v délce 7.5 km s převýšením 365 m nastoupila za velmi teplého počasí spolu s dalšími 55 závodnicemi, které dorazily z celého světa. Na startovní čáru se postavily zástupkyně takových zemí jako: Argentina, USA, Turecko, Mexiko, Austrálie, Ekvádor, Bolívie, Velká Británie, Itálie, Švýcarsko, Norsko, Francie, Španělsko atd., což napovídalo, že půjde o velmi kvalitně obsazený a rychlý závod. Toto očekávání se zcela potvrdilo a Petra ze sebe musela vydat naprosté maximum, aby v tak silné světové konkurenci, navíc se soupeřkami i o 2 roky staršími, uspěla. Profil trati byl koncipován tak, že zhruba první polovinu závodu běžely závodnice do prudkého kopce, aby ho následně ve velmi vysokém tempu seběhly a před cílem ještě musely absolvovat 1.5 km dlouhou rovinatou část přímo ve městě. Petra se po celý závod pohybovala kolem 20. místa a držela si stabilní pozici. V závěrečné rovince odolala tlaku turecké závodnice a doběhla si v čase 37:22 min pro krásné 22. místo, aby za cílovou čárou padla na zem absolutním vyčerpáním. Za vítěznou Britkou Rebeccou Flaherty zaostala o pouhých 4:02 min.

Samotné Petře ale i jejímu trenérovi Františkovi Pechkovi je třeba pogratulovat a zároveň poděkovat za vzornou reprezentaci naší země a našeho klubu TJ Maratonstav Úpice ve světě.

OK

První letošní kolo KPD v Hradci Králové

Letošní krajské přebory družstev mužů a žen začaly v neděli 14.5. opět 1. kolem v Hradci Králové. Za cíl jsme si stanovili po loňském vydařeném představení znovuobhájení postupu do podzimní baráže o 2. ligu.

Naše družstvo žen skončilo na 5. místě a zaostalo za třetím v pořadí (TJ Svitavy) pouze o 12 bodů. Nejvíce bodů získala Sabina Kubasová, která ziskem 14 bodů přispěla k vysokému počtu bodů celého družstva. Její doménou jsou vrhačské disciplíny (vrh koulí a hod oštěpem). Možná by mohla zvážit návrat k pravidelným tréninkům :-), protože, jak je vidět, má zkrátka velký potenciál. Velmi dobře si vedly ale i další holky. Dianka Kuťáková rovněž ve vrhačských disciplínách, Lea Kubasová ve skoku do dálky i na středních tratích. Petra Havlová ovládla v osobním rekordu trať na 1.500m. Zkušené holky Iva Duffová, Renata Hájková a Janeta Svobodová získaly body na tratích 800 a 1.500m.

Družstvo mužů skončilo na 6. místě těsně o jeden bod za pátým v pořadí (ISCAREX Česká Třebová). Největším počtem bodů přispěl Franta Kuhn, který po osobním rekordu na 800m, který si zaběhl o pár dnů dříve na krajských přeborech dorostu v Trutnově ovládl s přehledem dle očekávání trať na 800m a doběhl třetí na 400m. Ondra Souček vyhrál 3km trať v osobním rekordu a získal cenný skalp Kamila Krunky z BKN. Stejně jako Franta zaběhl výborně 400m a získal z ní 4 body. Tomáš Kuťák zaběhl velmi dobře 1.500m a 400m trať. Vybojoval pro družstvo 9 bodů. Šíma Souček získal body na nejdelší trati 3 km stejně jako Ondra Hejna. Posledním komu se podařilo vybojovat body pro družstvo byl Honza Havelka na trati 3 km. Další členové týmu si udělali ještě několik osobních rekordů (Máťa Kostovský na 800m a další) a předvedli kvalitní výkony.

Budeme se tedy těšit na další kolo s kvalitními výkony našich atletů, které se bude konat v Ústí nad Orlicí 25.6.2023.

Detailní výsledky zde: https://online.atletika.cz/vysledky/67217

OK

Navigace

Kontaktní informace

Maratonstav tělovýchovná jednota Úpice

Palackého 348, 54232 Úpice
IČ:60153792